נוזלים באוזנים

Home/מאמרים ומחקרים/נוזלים באוזנים
נוזלים באוזנים 2018-11-05T06:47:38+02:00

"מכשיר האיירפופר מאושר ע"י ה FDA

לטיפול במקרים של לחץ שלילי באוזן התיכונה"

.

הצטברותם של נוזלים באוזניים עלולה לגרום לדלקות ולפגוע קשות בכושר השמיעה

מדוע זה קורה?

 

מבנה האוזן

התקשרו לקבלת יעוץ חינם:
03-7362277

התופעה השכיחה של נוזלים באוזניים (הקרויה לעיתים אף "מים באוזניים") נובעת עקב המבנה האנטומי של האוזן.  אין שום קשר בין נוזלים אלו  לחדירת מים חיצונית אל תוך האוזן בין אם בבריכה, במקלחת או בכל מקרה אחר בו נכנסים נוזלים אל האוזן.

נוזלים אלו נוצרים כתוצאה מחסימה של תעלת האוורור (חצוצרת השמע) המקשרת בין האוזן התיכונה ללוע. החסימה נגרמת בדרך כלל, בגלל מבנה מוצר של התעלה ו/או שקד שלישי החוסם את התעלה ומונע את אוורורה.

כתוצאה מהחסימה של חצוצרת השמע, אין אוורור ואיזון לחצים של האוזן התיכונה ונוצר וואקום הגורם לנוזלים לצאת מתוך הרקמות של חלל האוזן התיכונה ולמלא את חלל האוזן התיכונה. גלי הקול שנכנסים אל האוזן אינם יכולים להזיז בקלות את עור התוף כי מצדו הפנימי (האוזן התיכונה) הוא נע בתוך נוזל ולכן באה הירידה בשמיעה.

הצטברותו של נוזל זה לאורך זמן, מובילה בדרך כלל להתרבותם של חיידקים הגורמים לדלקות אוזניים באוזן התיכונה. הצטברותם של הנוזלים בשלב ראשון אינה מתורגמת לכאב אלא לפגיעה בכושר השמיעה. רק היווצרותן של דלקות תוסיף גם את מימד הכאב והסבל לפגיעה הקיימת בחוש השמיעה.

התקשרו לקבלת יעוץ חינם:
03-7362277

איך מטפלים בזה?

עד לזמן האחרון הטיפול השכיח לנוזלים ודלקות באוזן התיכונה, הורכב בשלב הראשון מטיפול אנטיביוטי בלבד. בהנחה שהבעיה הייתה חד פעמית ונבעה ממקרה מסוים.

טיפול זה יכול להיות אפקטיבי. אולם אם הדלקות הלכו וחזרו והתפתחה בעיית שמיעה חמורה, ניקוז הנוזלים יכול להיפתר אך ורק בהתערבות כירורגית של ניתוח כפתורים.

ניתוח כפתורים

בניתוח כפתורים, מחפשים הרופאים דרך אחרת לאוורר את האוזן התיכונה ועושים זאת דרך עור התוף. בהרדמה מלאה מחורר הרופא באמצעות סכין את עור התוף, מנקז את הנוזלים מתוך האוזן התיכונה ומחדיר לתוך החור שנוצר צינורית אוורור (כפתור) ואז האוורור של האוזן התיכונה מתבצע דרך הכפתור.

מכשיר בשם איירפופר אשר פותח בארה"ב מציע התמודדות חדשה עם נוזלים באוזניים ולמעשה חוסך את הטיפול האנטיביוטי ואף את ניתוח הכפתורים במקרה הצורך.

מכשיר האיירפופר Earpopper איירפופר ערכת שימוש למניעת ניתוחי כפתורים

האיירפופר מזרים אוויר בצורה מבוקרת, דרך הנחיר לתוך התעלה החסומה, מאלץ אותה להיפתח, מאוורר את האוזן התיכונה ומבטל את הוואקום. במקרה של ירידה בשמיעה, בדרך כלל, כבר בטיפול הראשון חלה הטבה ניכרת בשמיעה בגלל שחרור הוואקום ואיזון הלחצים.

האיירפופר מבצע שתי פעולות:

  1. משחרר את הוואקום בתוך האוזן התיכונה, מאוורר את האוזן התיכונה ומונע בכך יציאה מחודשת של נוזלים.
  1. בעצם פעולת האוורור גורם האוויר היוצא מהאיירפופר לייבוש הנוזלים.

הטיפול באיירפופר אורך כשישה שבועות, שני טיפולים ביום על מנת לאוורר את האוזן התיכונה ולייבש את הנוזלים. לאחר טיפול של שישה שבועות יש לחזור אל הרופא ולוודא שאין נוזלים. לאחר מכן יש להמשיך להשתמש באיירפופר אחת לשבוע על מנת לוודא שהתעלה פתוחה ומאווררת ולמנוע בכך מצב של חוסר אוורור.

הגאוניות שבפשטות התפעול של האיירפופר מאפשרת אפילו לילדים לעשות זאת בעצמם וכאן נחסך הצורך של טיפול אנטיביוטי והכנסת תרופות לא טבעיות לגוף.

מחקרים אשר נעשו הראו שיעורי הצלחה של 85 אחוז בקרב משתתפים אשר לקחו חלק בניסוי, בעוד שבקבוצת הביקורת עמד שיעור ההצלחה (אחרי טיפול אנטיביוטי וניתוח כפתורים) על 25 אחוז בלבד.

 יעילות הטיפול במכשיר בהאיירפופר לאורך זמן

עקב אופי הטיפול אשר אינו מצריך לקיחת תרופות או חס וחלילה ניתוח, האיירפופר הוא הפתרון היעיל והטוב ביותר להתמודדות עם נוזלים באוזניים. טיפול אנטיביוטי אינו יעיל לאורך זמן, אם בכלל, מפני שהוא רק מטפל נקודתית בדלקת ולא בסיבות אשר גרמו לה להיווצר. בנוסף, אנטיביוטיקה אינה מומלצת לשימוש ילדים ולאורך זמן הגוף מפתח אליה חסינות.שימוש במכשיר איירפופר

ניתוח כפתורים הנעשה בהרדמה מלאה, אומנם גורם לניקוזם המלאכותי של הנוזלים ולאוורורה של האוזן התיכונה, אולם ישנם גם סיכונים שעלולים להשאיר נקב בעור התוף שלא מתאחה לבד. לאחר החדרת הכפתורים יש להשתמש באטמי אוזניים כנגד כניסת מים (במקלחת, בבריכה וכו') בצורה מוחלטת. מים יכולים להיכנס דרך הכפתור אל האוזן התיכונה ועלולה עקב כך להתפתח דלקת.

בנוסף לכך הכפתור נפלט בדרך כלל מהאוזן כעבור חצי שנה עד שנה ואם יש עדיין בעיה באוורור האוזן כי התעלה עדין מוצרת וחסומה, ייווצר שוב וואקום אשר יגרום ליציאת נוזלים מחודשת אל תוך האוזן התיכונה ואז יש לעבור שוב ניתוח להשתלת כפתור חדש.

הטיפול המוקדם בנוזלים בעזרת האיירפופר מונע מהם להפוך לדלקות וכך למעשה מתקבל מצב של WIN-WIN כאשר הטיפול האופטימלי נעשה ללא סיכונים בכלל.
 

האיירפופר מאושר לשימוש ע"י ה FDA  "לטיפול במקרים של לחץ שלילי באוזן התיכונה"

האיירפופר מיוצר ע"י חברת  Summit medical \ Micromedics (ארה"ב) המייצרת ציוד לחדרי ניתוח בתחום א.א.ג

התקשרו לקבלת יעוץ חינם:
03-7362277

Call Now Button